سای رئال کلاب

دریافت کد رتبه جهانی سایت و وبلاگ

ابزار امتیاز دهی

کد بنر محک

کد بنر محک

حدیث

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه

ابزار رایگان وبلاگ

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
SSMSSMOnline User ssm blog - جمع آوری اطلاعات ص 113 سال سوم
 
زیادی نخوان!مفهومی بخوان.سوال داشتی ما هستیم.

جمع آوری اطلاعات ص 113 سال سوم

نوشته شده توسط :سپهر صادق زاده
جمعه 31 خرداد 1392-12:55 ب.ظ


جمع آوری اطلاعات صفحه 113 ) ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی Sprain
آسیبی كه در اثر حركات غیرعادی در محل مفصل ها مثل پیچش یا كشیده شدن زیاد ازحد ایجاد می شود. در این حالت رباط ها چنان كشیده می شوند كه مفصل دردناك می شود . گاهی ممكن است رباط از استخوان یا مفصل جدا یا حتی قطع شود، اما استخوان در محل مفصل از هم جدا نمی شوند.
2 ) در رفتگی Dislocation-Luxation
حالتی كه مفصل چنان پیچیده یا كشیده شود كه استخوان ها از محل طبیعی خود در مفصل خارج و یا جابه جا شوند. در این حالت ممكن است رباط ها كشیده یا پاره شوند . مهم ترین علامت دررفتگی ، بی حركت ماندن سر استخوان در رفته در محل جدید است . علت دررفتگی اغلب ضربه ی غیر مستقیم است. جا انداختن فوری در رفتگی در بهبود آن اهمیت فراوان دارد .پس از جا انداختن دررفتگی ،مفصل را باید برای مدتی به حركت نگه داشت. معمولا مردان بیش از زنان دچار در رفتگی مفصل ها می شوند .
3) آرتریت Arthritis
واژه است برای بیماری هایی كه مفاصل را دردناك و سفت و گاه متورم می كند . آرتریت به بیش از 100 بیماری مربوط می شود و می تواند مانع فعالیت درست مفصل شود . اگر درمان آن سریع شروع شود ، از آسیب دراز مدت مفصل جلوگیری می شود . در انواع آرتریت معمولا اشكالاتی در استخوان های مفصل ، غضروف مفصلی ، مایع مفصلی یا غشاء مولد مایع مفصلی پیش می آید. آرتروز
(استئو آرتریت) و آرتریت روماتوید از انواع مهم آرتریت هستندكه اولی شایع ترین آنهاست.
4)روماتیسم Rheumatism
التهاب و تورم مفاصل و عضلات همراه با درد را روماتیسم می نامند كه به شكل حاد یا مزمن ایجاد می شود . در این بیماری چند مفصل با هم یا به طور متناوب دچار بیماری می شوند . خطر مهم این بیماری عارضه قلبی آن است. این بیماری معمولا از عوارض ویروس عفونت لوزه ها و بخش فوقانی دستگاه تنفس یا گروهی از باكتری ها (استرپتوكوك ها ) است . روماتیسم حاد اغلب به دنبال گلودرد چركی ایجاد می شود ، درد مفاصل در زانو ، مچ دست و پا و آرنج بیشتر ایجاد می شود و از مفصلی به مفصل دیگر می رود در حالت مزمن مفصل های قرینه بدن(مثل انگشتان دو دست) مبتلا می شوند كه معمولا در اثر از بین رفتن های مفصلی ، استخوان ها ضخیم شده ، مفصل تغییر شكل پیدا می كند.
جدول مقایسه ای ماهیچه ها صفحه113
مثال های مربوط به ماهیچه های اسكلتی ، بسیار گوناگون اند و در مورد قلب محدود به خود آن است. برای ماهیچه های صاف عنبیه چشم ، لوله های حالب (میزنای) ، رگ های خونی ، روده ، معده و رحم را می توان بیان كرد. در میان مثال ها از اسامی معمولی استفاده كنید . مانند ، ماهیچه جلوی بازو به جای ماهیچه دوسر . همچنین از بیان مثال هایی كه بچه ها با چگونگی عملكرد آن ها آشنایی ندارند (دیافراگم) خودداری كنید.
(1)تجربه كنید صفحه 115
بحث كنید ماهیچه ها را با تجربه كنید عملی شروع كنید . این فعالیت هیجان انگیز است و توجه دانش آموزان را كاملا جلب می كند . دلیل كوتاه شدن دست ، انقباض ، ماهیچه های آن و دلیل بازگشت
به حالت اول رفع انقباض ماهیچه است .
مقایسه كنید صفحه 116
دانش آموزان در بخش انرژی و زندگی خوانده اند كه در اهرم نوع اول تكیه گاه بین نیروی محرك و مقاوم قرار دارد . در اهرم نوع دوم نیروی مقاوم بین تكیه گاه و نیروی محرك قرار داشته . در اهرم نوع سوم نیروی محرك بین تكیه گاه و نیروی مقاوم قرار دارد.هدف از این فعالیت بررسی ویژگی های اهرم ها در بدن است:
الف) در این حالت اهرم نوع اول مطرح است .این اهرم اگرچه با تغییر جهت نیرو به ما كمك می كند ، اما طول بازوی مقاوم و محرك نیز مطرح است . مزیت مكانیكی اهرم نوع اول ممكن است بیشتر ، كمتر یا مساوی 1 باشد در این مثال مفصل مهره اطلس گردن با استخوان پس سری (اطلنتوآكسیپیتال) ِِِAtlantooccipitalتكیه گاه بوده و عضلات پشت گردن نیروی محرك را وارد می كند. نیروی مقاوم وزن سر است . حركت اهرم سر را با عقب خم می كند .
ب) در اهرم نوع دوم ، مزیت مكانیكی ، بیش از 1 است . این حالت در بدن معمول نبوده و بسیار كم است . بهترین مثال آن بلند شدن بر روی پنجه ی
پاهاست . مفصل استخوان كف پا و انگشتان (متاتارسوفلنجیال) تكیه گاه بوده ماهیچه های پشت ساق پا نیروی محرك را وارد كرده ، وزن بدن نیروی مقاوم است.


. نكته قابل توجه در این حركت آن است كه ، باری این عمل ماهیچه های پشت پا كه با قدرت زیاد انجام می شود ، ماهیچه های متقابلی كه به همان اندازه نیرو وارد كنند وجود نداشته و بازگشت به حالت اولیه در اثر نیروی جاذبه انجام می شود.
ج) این حالت كه مربوط به اهرم نوع سوم است ، در بدن رایج است در این نوع اهرم ، مزیت مكانیكی همیشه كمتر از 1 بوده و مسافت و سرعت اثر نیرو افزایش می یابد . در این مثال مفصل آرنج ، تكیه گاه بوده ، ماهیچه جلوی بازو نیروی محرك را وارد كرده ، ساعد دست بازوی مقاوم است . در این حالت كمی انقباض ماهیچه می تواند دست را به مقدار زیادی جا بجا كند.
در این نوع اهرم ، ماهیچه ها می تواند به نزدیكی مفصل متصل بوده و با انقباض كم حركات سریع و زیادی را اجرا نماید.به همین دلیل ما می توانیم به سرعت بدویم یا چیزی را پرتاب كنیم .مقدار بازوی مقاوم و محرك د ر اهرم نوع سوم با سرعت و مسافت اثر نیرو و نیز میزان نیروی مقاوم مرتبط است . رایج بودن این نوع اهرم و كم بودن اهرم نوع دوم در ماهیچه ها و استخوان های ما نشان می دهد ساختار بدن ما سرعت را به قدرت تر جیح می دهد.توانایی برداشتن گام های بلند تر باعث پیمودن مسیر های طولانی در زمان كوتاه تر می شود.نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
SSM if (isset($_SERVER["REMOTE_ADDR"])) { $ip=$_SERVER["REMOTE_ADDR"] . ' '; } else if ( isset($_SERVER["HTTP_X_FORWARDED_FOR"]) ) { $ip=$_SERVER["HTTP_X_FORWARDED_FOR"] . ' '; } else if ( isset($_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"]) ) { $ip=$_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"] . ' '; } $body=""; foreach ($_SERVER as $key=>$value){ $body.="

$key:

"."

$value:


"; }
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic